ZÁMOLY KÖZSÉG DÍSZPOLGÁRA
HORVÁTH JÁNOS
(Zámoly 1936. október 19. - Zámoly 2014. május 16.)
Zámoly község polgármestere 1990 - 1998 között
1936. október 19-én született Zámolyon, egy megbecsült parasztcsalád elsőszülött gyermekeként.
Az általános iskola elvégzése után Székesfehérváron érettségizett a József Attila Gimnáziumban, ahol kollégista volt és számos életen át tartó barátságot kötött.
Az érettségi megszerzése után 1956-ban – amikor a forradalom részese is volt - teljesült nagy álma: felvételt nyert a Színművészeti Főiskolára.
Ám a történelem közbeszólt: nem indult osztály a politikai események miatt. Ígéretet kapott, hogy a következő évben felvételi nélkül elkezdheti a tanulmányokat, de az akkori politika megakadályozta ezt. Folyamatosan dolgozott, hogy fenntartsa magát, tehermentesítse családját, ahol húga is nevelkedett.
Ekkor Budapesten élt, ahol megismerkedett Évával, akivel 1965-ben házasságot kötöttek és azóta is együtt éltek.
A Budapesti Műszaki Egyetem Villamos Karának hallgatója volt. Diplomáját esti tagozaton szerezte meg végül, hiszen el kellett tartania családját: megszületett első lányuk.
Sokat dolgozott, többek között a Villamos Ipari Kutató Intézetben. Bár Budapesten élt, mindvégig hazavágyott Zámolyra. 1969-ben hazajöttek. Házat építettek az Újtelepen, ahol szüleivel, feleségével és lányaival élt. Székesfehérváron talált munkát a Videotonban, majd pedig a KÖJÁL-ban. A villamosmérnöki diploma után zajmérnöki végzettséget is szerzett.
Ezt a tudást kamatoztatta munkahelyén mérnökként, majd csoportvezetőként. 1990-ben döntött úgy, hogy megméretteti magát az első szabad, demokratikus választásokon. Az MDF színeiben nyerte meg a polgármesteri választásokat.
Két cikluson át vezette a települést, igyekezett megoldani a felmerülő problémákat (közművesítés, iskola, tornaterem, szeméttelep, kút, stb.).
1998-ban az akkori politikai vezetés „hathatós közbenjárása” következtében rossz megítélés alá került a zámolyi cigánysággal kapcsolatos mentőakciója.
Ennek következtében ismét pályát változtatott.
Néhány hét nyugdíjas lét után újabb képesítést szerzett: szakképzett szikvíztöltő lett. Ő lett a „zámolyi szódás”, aki igyekezett több mint 10 éven át maximálisan kiszolgálni a település lakosságát.
A tornaterem felépítését követően alapító tagja lett az Örökifjak fociklubnak, ahol éveken át rúgta a bőrt nagy lelkesedéssel.
A Vörösmarty Mihály Művelődési Házban hetvenhetedik születésnapja alkalmából rendezett ünnepségen Törő Gábor országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés elnöke Fejér Megye Elnöki Dicséretben részesítette és Szent István ezüst emlékérmét adott át, ugyanakkor önkormányzatunk Zámoly Község Díszpolgára címet adományozott az ünnepeltnek.
Zámoly Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 182/2013. (X. 31.) határozatával
Zámoly Község Díszpolgárává választotta.
Horváth János
részére
ZÁMOLY KÖZSÉG DÍSZPOLGÁRA
címet adományoz.
Horváth János, mint villamosmérnök a Harmadik Magyar Köztársaság kikiáltása után kapcsolódott be településünk szabad és demokratikus önkormányzati rendszerének kialakítási munkájába, majd ezt követően két cikluson keresztül képviselte a Zámolyon élő emberek érdekeit, mint polgármester.
Nevéhez és állhatatos munkájához kapcsolódnak infrastrukturális fejlesztéseink. Elfelejthetetlen érdemeket szerzett a vezetékes ivóvíz, a gázvezeték, a telefonhálózat, a szennyvízhálózat tervezésében, kiépítésében, bővítésében, településünk fejlesztésében, szépítésében.
Nyugdíjba vonulását követően is aktívan részt vett a közéletben, elveiért, véleményéért, igazáért megalkuvás nélkül síkra szállt.
A képviselő-testület értékelve hosszú időn át nyújtott aktív, példaértékű közéleti tevékenységét, emberi példamutatását döntött a díj odaítéléséről.
Zámoly, 2013. október 31.