A gesztenyefák árnyékában áll, a falu akkori határában felállított márványkereszt.
Az 1882-ben plébánossá kinevezett Tichy Jakab idejében vált lehetővé, hogy Báró Jenő zámolyi uradalmi tiszttartó és felesége, Seidel Paulina alapítványt tegyen a Móri úti kereszt felállítására és majdani fenntartására.
A II. világháborúban a kereszt súlyosan megsérült, amit 1948-ban Lukács József kőművesmester épített újjá. A korpuszt az 1960-as években megrongálták, melyet Máté Gyula és Hinkel József alumínium testtel pótoltak. A sérült talpazaton a felirat alig kivehető: „Báró Jenő Seidel Paulína 1882”
Szüleink és nagyszüleink a templomból elindulva itt várták be a pátkai és lovasberényi zarándokokat és együtt zarándokoltak Bodajkra a Mária-napi búcsúba.
A hagyományt 2010-től felélesztették, így napjainkban innen indulnak a hívek Csákberényen és Csókakőn át a Bodajki Segítő Szűz Máriához a kegyhely búcsújának szombatján.
A területét másfél évtizede a szomszédos ingatlanba elkerítették, így csak az ingatlan lakói jelenlétében lehetett a kereszthez lépni.
Szavamat adtam a katolikus testvéreknek, mindent megteszek annak érdekében, hogy a Rákóczi és Vörösmarty utcák kereszteződésében, a gesztenyefák ölelésében álló kereszt két évtized után újra érinthetővé váljon számukra, el tudjanak mondani egy halk imát Krisztus teste alatt, s virágaikat akadályok nélkül tudják elhelyezni a vázában.
Az egyeztetéseket földkimérés követte, 2022. augusztus 31-én pedig önkormányzatunk dolgozói felépítették az új és lebontották a régi kerítést.
Ügyelve a környékbeliek nyugalmára padok nem kerülnek a területre, s a gesztenyefák szakszerű erdészeti kezelése is megvalósul a közeljövőben.
Szeptember 10-én újra innen indulnak a zarándokok, akik gyalogosan teszik meg az utat a bodajki Segítő Szűz Máriához.
Sallai Mihály
polgármester
2014. évi Mária napi zarándoklat indulása
2021. évi Mária napi zarándoklat indulása